Porządek w restauracjach i hotelach

Porządek w restauracjach i hotelach.

Utrzymanie w idealnej czystości ogromnych powierzchni w restauracjach czy hotelach nie jest proste. Aby ułatwić pracę personelowi, warto zadbać o odpowiednie urządzenia, które profesjonalnie i szybko zajmą się odświeżaniem wykładzin, posadzek, okien czy też przywracaniem porządku na dziecińcach lub tarasach.

Choć w ocenie zachodnich restauratorów polska branża gastronomiczna jest dopiero na początku drogi rozwoju, to widać wyraźną tendencję do podnoszenia jakości na każdym polu, a zwłaszcza w dziedzinie higieny. Inwestowanie w profesjonalne i nowoczesne urządzenia czyszczące nie jest ani zbytkiem, ani też domeną właścicieli luksusowych lokali. Jest koniecznością, nawet gdy prowadzi się zwykłą, osiedlową jadłodajnię.
Zarówno w hotelu, jak i restauracji na każdym kroku mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, których ręczne czyszczenie kosztuje wiele czasu i energii. Są to zarówno podłogi wykonane z kamienia naturalnego, sztucznego tworzywa czy drewna, jak i wykładziny oraz dywany. Ich czyszczenie i pielęgnacja jest szczególnie dużym problemem, także dlatego, że znajdują się w wykorzystywanych na co dzień pomieszczeniach, które trudno jest wyłączyć na dłuższy czas z użytku. Profesjonalne urządzenia czyszczące mogą być zatem znakomitym rozwiązaniem nie tylko ze względu na ekonomiczność i oszczędność nakładów pracy, ale także z powodu precyzji czyszczenia i dozowania środków myjących, której trudno się spodziewać po tradycyjnym, ręcznym myciu. O zakupie właściwego urządzenia warto pomyśleć już jesienią, bo to najlepszy czas, aby przygotować się na kolejny szczyt sezonu, czyli koniec roku, a potem okres zimowo-wiosenny.
Do każdej nawierzchni
Bogata oferta urządzeń czyszczących dostępnych na naszym rynku obejmuje: odkurzacze piorące, odkurzacze szczotkowe do dużych powierzchni dywanowych, odkurzacze na sucho do wykładzin tekstylnych, odkurzacze na sucho-mokro do zbierania nieczystości płynnych, szorowarki do czyszczenia, polerowania i konserwacji powierzchni, automaty czyszczące do jednoczesnego czyszczenia powierzchni i zbierania brudu. Ponadto dostępne są urządzenia bardzo przydatne w kuchni i łazience, w których dbałość o czystość i higienę jest szczególnie wymagana. Wśród nich popularne są parownice wyposażone w dyszę punktową, szczotki o twardej szczecinie z mosiądzu czy zestaw ścierek, które skutecznie usuwają uporczywe zabrudzenia lub spieki z pieców. Istotne, by urządzenia te spełniały szczególne wymogi sanitarne (np. dopuszczenie do użycia w pobliżu środków spożywczych).
Wszystkie te urządzenia produkowane są z myślą o właścicielach zarówno dużych jak i małych lokali gastronomicznych. Oczywiście, im większa restauracja, pub, kawiarnia czy hotel, a co za tym idzie więcej powierzchni do czyszczenia, tym zakup profesjonalnego sprzętu jest bardziej opłacalny. Mechaniczna metoda czyszczenia powierzchni jest zdecydowanie skuteczniejsza i szybsza od tradycyjnej. Istotne jest również odpowiednie dobranie środków chemicznych, aby końcowy efekt czyszczenia był zadowalający – radzą producenci.
Zadbaj o posadzki
Do mycia i polerowania twardych posadzek w korytarzu czy holu doskonałe są szorowarki ze szczotkami tarczowymi, które umożliwiają polerowanie powierzchni poprzez dłuższy kontakt z podłogą. Powierzchnie narażone na nadmierne zużycie, znajdujące się w miejscach intensywnego ruchu, powinny być bowiem szczególnie starannie oczyszczane z tłuszczu, oleju, sadzy czy zanieczyszczeń mineralnych. W sytuacji, gdy szczególnie zależy nam na czasie i efektywności pracy, warto zainwestować w urządzenie, które, oprócz czyszczenia i polerowania twardych powierzchni, posiadać będzie także funkcje prania na sucho czy na mokro (na przykład dzięki wytwornicy pary), tak, aby podłoga w hotelu czy restauracji była naprawdę gotowa na przybycie gości.
Dywan zawsze czysty
Czyszczenie wykładzin i dywanów przysparza zwykle najwięcej trudności i pochłania najwięcej czasu. Najprostszymi urządzeniami czyszczącymi wykładziny i dywany są odkurzacze do usuwania suchych zanieczyszczeń. Ważne jest, aby pracowały bez hałasu, żeby gwarantowały uzyskanie pożądanych efektów nawet w gęsto umeblowanej sali restauracyjnej, bez zakłócania przy tym odpoczynku gościom. Dyskretna praca odkurzaczy jest szczególnie ważna zarówno w recepcji jak i pokojach hotelowych czy też w hallu i sali restauracyjnej, gdzie należy nieustannie dbać o czystość podłóg, najczęściej równocześnie wraz z intensywnym użytkowaniem tych pomieszczeń. Istotne jest również to, by odkurzacz miał niewielkie rozmiary i wagę oraz aby miał mocny i wydajny silnik. Warto starannie dobrać akcesoria. Długi i elastyczny wąż, odpowiednie filtry, różnorodne dysze czyszczące czy regulowany uchwyt dostosowujący się do wzrostu operatora – wszystko to podniesie komfort i jakość pracy. Szczególnie przydatna jest też blokada węża zapobiegająca jego wypadnięciu w czasie pracy.
Na sucho czy na mokro?
Wykładziny w restauracjach i hotelach są szczególnie narażone na zabrudzenia. Czasem zatem urządzenie usuwające tylko zanieczyszczenia suche nie wystarczy. Do prania wykładzin dywanowych można zastosować maszynę wykorzystującą, na przykład, technologię „suchej piany”. Jest to urządzenie wyposażone w dwie szczotki walcowe, które równomiernie wprowadzają w strukturę wykładziny dywanowej warstwę suchej piany. Technologia ta jest szczególnie przydatna w przypadku dużych powierzchni, na przykład sal konferencyjnych, gdzie najbardziej liczy się czas sprzątania.
Gwarancją idealnie czystej wykładziny jest pranie jej „na mokro” metodą ekstrakcyjną. Urządzenia takie piorą zarówno wykładziny, dywany jak i tapicerki czy obicia mebli szybko oraz skutecznie. Jeśli jednak szczególnie zależy nam, aby prana powierzchnia mogła być natychmiast użytkowana, można pokusić się o skorzystanie z systemu suchego czyszczenia dywanów (EnviroDry). Choć zakup jest dosyć kosztowny, technologia wchłaniających zanieczyszczenia mikrogąbek, zbieranych następnie przez specjalną maszynę czyszczącą, gwarantuje efekt porównywalny do metody prania ekstrakcyjno-natryskowego, a wykładzina czy dywan są gotowe do użytku praktycznie natychmiast. Decyzję, czy zdecydować się na odkurzacz do zanieczyszczeń suchych, suchych i mokrych, odkurzacz piorący czy spełniający wszystkie te funkcje, należy jednak podjąć po fachowej poradzie specjalisty i uważnym przestudiowaniu zarówno potrzeb, jak i możliwych do poniesienia kosztów.
Ciekawym rozwiązaniem, znajdującym zastosowanie szczególnie w hotelowych łazienkach, zapleczach kuchennych i zmywalniach może być urządzenie czyszczące wyłącznie gorącą parą, bez udziału środków chemicznych. Parownica skutecznie oczyści armaturę kuchenną i łazienkową, lustra, okna, meble ze stali nierdzewnej, glazurę i terakotę, a więc świetnie sprawdzi się w miejscach, które poddawane są stałej krytycznej ocenie gości.
Poza lokalem
Opisując ofertę producentów urządzeń czyszczących nie sposób pominąć sprzętu ułatwiającego utrzymanie w czystości otoczenia lokalu – tarasów, podjazdów czy chodnika. Do najpopularniejszych należą zamiatarki ręczne oraz z napędem jezdnym. Oczywiście i w tym przypadku im większa powierzchnia (zdaniem producentów inwestycja taka opłaca się już przy 200 m2 – zamiatarka ręczna i przy 300 m2 – z napędem jezdnym), tym bardziej wskazany jest zakup takiego urządzenia. Dodatkowym atutem profesjonalnych urządzeń czyszczących jest ich mobilność i zwrotność, charakterystyczna zwłaszcza dla małych odkurzaczy przeznaczonych do niewielkich, trudno dostępnych powierzchni. Wyposażone np. w wysuwane rury z wężem ssawnym dokładnie usuwają zabrudzenia i kurz tam, gdzie nie sięgają szczotki odkurzacza. Cicha, przyjazna środowisku i bezpieczna konstrukcja takich urządzeń zwiększa komfort pracy oraz umożliwia dyskretne sprzątanie.
Utrzymywaniu czystości na zewnątrz lokalu służyć mogą wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące, które świetnie sprawdzają się także w myciu mebli ogrodowych, powszechnie wykorzystywanych w ogródkach gastronomicznych. Urządzenia te, wyposażone w specjalne dysze rotacyjne, łączące zalety punktowego strumienia wody i płaskiego strumienia wysokociśnieniowego pozwalają skutecznie usunąć uciążliwe zanieczyszczenia. Do utrzymywania czystości parkingów, podjazdów i całego otoczenia budynku warto wykorzystywać zamiatarki, które usuną zabrudzenia wielokrotnie szybciej niż tradycyjna miotła. Dzięki nim zadbany parking czy chodnik przed restauracją stanie się gwarancją dobrego pierwszego wrażenia i prawdziwą wizytówką obiektu.
Kryteria wyboru
Wybierając urządzenia czyszczące restaurator powinien zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne w jego lokalu. Ważne są: wielkość powierzchni czyszczonych, rodzaj nawierzchni (posadzka, parkiet, dywan) oraz charakter zabrudzeń. Maszyny i urządzenia różnią się jakością wykonania i możliwością rozbudowania o dodatkowe opcje. Ponadto, ważnymi kryteriami są warunki gwarancji, dostępność części zamiennych i najważniejsze – serwis oraz zgodność produktów z wymogami obowiązującego prawa.
Warto też dowiedzieć się, czy wybrana przez nas firma – jeżeli jest taka potrzeba – oferuje szkolenia personelu, odpowiednie środki i systemy dozujące oraz materiały szkoleniowe.
Jedno z elementarnych pytań, które zadają sobie właściciele lokali gastronomicznych dotyczy kosztu profesjonalnych urządzeń czyszczących. Niestety często głównym kryterium doboru jest cena, która nie zawsze odpowiada rzeczywistej wartości produktu. Jak twierdzą producenci, koszt jest związany z wielkością czyszczonej powierzchni i częstotliwością czyszczenia. Z tego powodu to nie cena urządzenia powinna być podstawą decyzji o zakupie, ale efektywność ekonomiczna eksploatacji. Niestety, takie myślenie jeszcze nie jest dominujące na polskim rynku, choć i tu widać już zmiany. Wiele bowiem zależy od jakości usług przedsprzedażnych, od informacji, jakie klient może pozyskać od dostawcy sprzętu.
Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i związanym z tym przyjęciem systemu HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych) znacznie wzrosły wymagania dotyczące higieny, bezpieczeństwa i odpowiedniego przechowywania żywności. Dotyczą one m.in. zagrożeń mikrobiologicznych (bakterie i wirusy), chemicznych (środki czystości) i fizycznych (potłuczone szkło, biżuteria). Przygotowując ofertę urządzeń czyszczących producenci starają się, by ich sprzęt w jak najwyższym stopniu uwzględniał wymogi HACCP. Jednak oprócz inwestycji w profesjonalne maszyny bardzo ważna jest świadomość i edukacja personelu. Istotne, by środki czystości przechowywać z daleka od żywności, utrzymywać odpowiedni poziom higieny osobistej (częste mycie rąk, codzienna kąpiel, częste pranie odzieży, itp.), przechowywać żywność w szczelnych opakowaniach podczas magazynowania, zapobiegać dostawaniu się do jedzenia jakichkolwiek ciał obcych, a w szczególności szkła, metalu, zlikwidować drobnoustroje lub zatrzymać ich rozwój.