Opakowania metalowe do żywności

Opakowania metalowe do żywności.

Opakowania metalowe są wykonywane z cienkich blach, najczęściej aluminiowej, stalowej białej, czarnej i ocynkowanej oraz folii cynowych i aluminiowych. Z blachy stalowej wykonuje się beczki, konwie, wiadra, kanistry, pudełka, pojemniki, tuby i puszki.

Beczki służą do pakowania towarów ciekłych lub stałych rozdrobnionych, materiałów pędnych, olejów smarowych i artykułów chemicznych (detergenty, wapno chlorowane, fenol itp.). Większość beczek zaliczamy do opakowań wielokrotnego użytku.

Puszki metalowe są stosowane jako opakowania sterylizowanych lub pasteryzowanych konserw. Wyrabiane są z blachy białej ocynkowanej lub aluminiowej pokrytej bezbarwnym i z reguły kwasoodpornym lakierem żywicowym.

Puszki i pudełka kombinowane, tekturowo-blaszane zamykane wieczkiem wciskanym lub nakładanym, są wyrabiane z blachy ocynkowanej lub cienkiej stalowej tłoczonej oraz z folii aluminiowej i tektury makulaturowej. Stosuje się je do pakowania przypraw do zup, cukierków, kakao itp. Niekiedy opakowania te mają membranę uszczelniającą z folii aluminiowej, która dodatkowo zabezpiecza zawartość.

Z cyny i aluminium są wyrabiane tuby, służące jako opakowanie majonezów i koncentratów spożywczych. Folię aluminiową stosuje się do wyrobu foremek, służących jako opakowanie jednostkowe mrożonych produktów garmażeryjnych i mrożonych zestawów dań gotowych.

Rysunek. Foremki z folii aluminiowej.

Folii aluminiowej używa się ponadto do opakowania serów topionych, wyrobów cukierniczych, koncentratów spożywczych itp. Ze względu na małą odporność mechaniczną tych opakowań folię aluminiową łączy się często z innymi tworzywami, np. foliami z tworzyw sztucznych, uzyskując opakowanie wielowarstwowe.