Obieraczki mechaniczne ścinające naskórek.
Najnowocześniejsze są obieraczki mechaniczne — ścinające naskórek. Wymienialny bęben ze stali nierdzewnej i talerz dna mają otwory o różnych wymiarach zależnie od rodzaju obieranego surowca. Otwory te mają ostro zakończone krawędzie wewnętrzne. Podczas pracy urządzenia bęben obraca się wraz z dnem, a warzywa pod działaniem siły odśrodkowej uderzają o ścianki bębna i talerz. Ostre brzegi otworów powodują ścinanie naskórka. Bęben obieraczki porusza się na przemian w dwu kierunkach.
Rysunek. Maszyna do obierania warzyw ścinająca naskórek (firmy Svaldo): a) widok z częściowym przekrojem, b) bębny i talerze o różnej wielkości otworów
W innych typach maszyn ścinających naskórek cylinder z ostrymi krawędziami otworów jest nieruchomy. Ruchomy może być talerz lub noże w postaci pasków z blachy nierdzewnej o dwu krawędziach tnących, umocowane na obwodzie wirującego bębna.
W firmie Finis (Holandia) do obierania warzyw produkuje się maszyny turbinowe. W dolnej części ścianek płytkiego cylindra są umieszczone na całym obwodzie tzw. turbiny nożowe. Turbiny stanowią okrągłe tarcze z płaskimi nożami, napędzane szybkoobrotowym silnikiem małej mocy (250 W). Oczyszczone warzywa są kierowane ku wewnętrznym ścianom cylindra (w kierunku turbin nożowych) za pomocą obracającej się trójłapowej prowadnicy. Wydajność takich maszyn wynosi 125—1200 kg/h.
Zaletą maszyn ścinających naskórek jest równomierne ścinanie cienkiej warstwy naskórka i pozostawienie gładkiej powierzchni obieranego surowca, co wpływa na większe zachowanie witaminy C, białek i soli mineralnych oraz zwalnianie tempa ciemnienia przede wszystkim ziemniaków.