Młynki do mielenia produktów suchych i walce cukiernicze

Młynki do mielenia produktów suchych i walce cukiernicze.

Do rozdrabniania produktów suchych (cukru, kawy, przypraw, sucharów) służą młynki.

Młynki dzieli się na tarczowe i udarowe. W młynkach tarczowych elementy mielące stanowią nacinane tarcze cierne — żarna (rysunek), a w udarowych— młotki.

Rysunek. Tarcze cierne — żarna młynka do kawy.

W młynkach udarowych nie można regulować granulacji mielonych produktów. Dlatego zmielony produkt trzeba następnie przesiewać przez sita.

Młynek tarczowy do kawy z dozownicą (rysunek) jest wyposażony w urządzenie umożliwiające zmianę granulacji mielonej kawy (przez dosuwanie lub odsuwanie tarcz Żarnowych) oraz w urządzenie do regulowania wielkości dozowanych porcji.

Rysunek. Młynek do kawy z dozownicą.

Przymocowana do korpusu młynka kształtka służy do prasowania porcji kawy. Wydajność młynka wynosi 50 g/min.

Podobne młynki stosuje się do mielenia przypraw (pieprzu, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej).

Rysunek. Mikromłyn udarowy do mielenia cukru.

Młynek udarowy (mikromłyn) do mielenia cukru (rysunek) odznacza się dużą wydajnością i prostą konstrukcją. W kadłubie maszyny na wale poziomym jest osadzony wirnik z zawieszonymi płytkami stalowymi, tzw. młotkami. Młotki te stanowią zespół roboczy maszyny. Wsypany do maszyny cukier jest zabierany przez przenośnik ślimakowy i przesuwany ku młotkom, które wskutek działania siły odśrodkowej przyjmują położenie promieniowe i uderzając w kryształy cukru rzucają je z wielką siłą na tzw. grzebień, wmontowany w osłonie. Rozdrobniony cukier jest przesiewany przez kalibrowane sito, znajdujące się w dolnej części mikro-młyna.

Do miażdżenia sera, maku, orzechów, migdałów są używane maszyny o dwóch lub trzech wałkach granitowych lub stalowych. Są to tzw. walce cukiernicze (rysunek).

Rysunek. Walce cukiernicze (trójwalcówka).

Surowce zasypane do kosza zasypowego 1 spadają między dwa walce miażdżące 2 i 5. Prześwit między walcami jest regulowany śrubami 4. Im mniejsza jest odległość między walcami, tym intensywniej jest rozcierana masa. Docisk walców można regulować w czasie biegu maszyny. Roztarty surowiec jest zbierany nożem 6 o regulowanym docisku 7 i zsypywany do pojemnika 3. W dolnej części kadłuba 8 znajduje się silnik z mechanizmem napędowym.